Ściana oporowa – Bielsko-Biała

Ściana oporowa – Bielsko-Biała to nasze następne zlecenie, które wymagało od nas indywidualnego podejścia do sytuacji. Otrzymaliśmy zlecenie na budowę muru oporowego, stanowiącego alternatywę dla pierwotnego projektu. Początkowo zaprojektowano ściankę szczelinową, umiejscowioną w granicy działki. Po dokładnej analizie stwierdziliśmy, że takie rozwiązanie byłoby trudne do realizacji, zwłaszcza na krótkim odcinku muru, w narożu działki położonej w ścisłej zabudowie miejskiej. Z tego powodu zaproponowaliśmy optymalne i łatwiejsze w wykonaniu rozwiązanie – ściankę berlińską wykończoną ścianą żelbetową. Alternatywny projekt pozwolił nam zachować kluczowe założenia pierwotnego planu, jednocześnie znacząco ułatwiając prace budowlane. Otrzymaliśmy komplet niezbędnych materiałów i przystąpiliśmy do realizacji.

Ściana oporowa – wykonanie

Zaprojektowaliśmy ściankę berlińską w układzie wspornikowym. Stąd wykorzystaliśmy profile HEB140 w rozstawie co 2 metry, z zagęszczeniem do 1,5 metra w narożu. Słupki osadziliśmy w wywierconych otworach, które wypełniliśmy mieszanką betonową, starannie kontrolując poziom betonowania. Zbyt niski poziom mógłby zagrozić stabilności, natomiast nadmiar betonu wymagałby dodatkowego skuwania podczas montażu opinki drewnianej. Po związaniu betonu przystąpiliśmy do pogrążania dna wykopu oraz zakładania opinki drewnianej. Dodatkowo w trakcie prac napotkaliśmy nieoczekiwane trudności – w narożu, o zagęszczonym rozstawie słupków, odkryliśmy sieć gazociągową. Mimo, że sieć okazała się nieczynna, na etapie wykopów sytuacja była stresująca. Podziemne sieci, często niezinwentaryzowane, stanowią jedną z największych wyzwań w geotechnice.

Wykończenie

Na wykończenie konstrukcji wykonaliśmy żelbetową ścianę oporową, przylegającą do obudowy wykopu. Słupki ścianki zostały połączone zbrojeniem, do którego dowiązywaliśmy zbrojenie ściany żelbetowej. Pomiędzy ścianką berlińską, a żelbetową zastosowaliśmy izolację przeciwwodną oraz uszczelniliśmy przerwy technologiczne profilami dylatacyjnymi. W dolnej części ściana pełniła funkcję monolitycznej stacji trafo. W związku z tym przed betonowaniem osadziliśmy listwy COMAX, umożliwiające połączenie zbrojenia konstrukcji stacji, co zapewniło odpowiednią szczelność i trwałość. Dzięki zastosowaniu ścianki berlińskiej uzyskaliśmy rozwiązanie szybsze w realizacji, łatwiejsze technicznie oraz ekonomiczne.

Zachęcamy do wysyłania zapytań ofertowych, każde zlecenie analizujemy indywidualnie, aby dostarczyć najbardziej efektywne rozwiązania, dbając o Państwa zadowolenie i sprawną realizację inwestycji.

2017
Rok założenia
203
Wykonanych projektów
78
Zrealizowane budowy