Mikropale pod słup 110 kv – informacje wstępne
Pozyskaliśmy temat, gdzie wykonaliśmy mikropale pod słup 110 kV. Takie tematy mają swoją specyfikę, a mianowicie ściśle ustalony termin wykonania. Każdorazowo, gdy wykonywaliśmy posadowienie pośrednie słupów wysokiego napięcia, czy istniejących wzmacnianych, czy przebudowywanych, to wiedzieliśmy, że termin jest sprawą kluczową. W tej sytuacji nie było inaczej. Najpierw uzgodniliśmy termin, a następnie dobieraliśmy rozwiązania projektowe. Fundamentów słupów wysokiego napięcia mają też swoistą cechę charakterystyczną, a mianowicie wysokie wyrywania w podstawie. Dodając do tego występowanie gruntów piaszczystych wybór był jeden – mikropale iniekcyjne. Posiadają one wysoką wytrzymałość na wyrywanie, a także w zależności od potrzeb wysoką nośność. Dodatkowo, na prośbę Zamawiającego zaprojektowaliśmy zbrojenie fundamentu. Po części projektowej zakupiliśmy materiał, zamówiliśmy transporty i wyruszyliśmy “w Polskę”.
Mikropale pod słup – sprzęt
Wytypowaliśmy zestaw wiercąco-mieszający do wykonania zadania. Nieprzypadkowo wybraliśmy niedużą kotwiarkę o masie własnej 5 ton. Mamy świadomość, że tego rodzaju Inwestycje z reguły nie mają zbyt dużej powierzchni, zatem sprzęt o niedużych rozmiarach będzie jak najbardziej wskazany. Dobraliśmy także pompę połączoną z mieszalnikiem – tu natomiast zdecydowały względy transportowe. Możliwość przewiezienia się jednym środkiem transportowym pod względem ekonomicznym oraz organizacyjnym jest bardzo korzystne. Dzięki temu mogliśmy zarówno umieścić na samochodzie sprzęt do wiercenia, do mieszania, jak i cały materiał, w tym palety z cementem. Zdecydowaliśmy się na pojazd wyposażony w HDS. Daje on dużą swobodę zarówno w załadunku, jak i rozładunku. Tym razem był to “strzał w 10”, gdyż ze względu na wypadki na trasie transport wydłużył się o 3h względem czasu planowanego. Zwieźliśmy się na budowę, a następnego dnia przystąpiliśmy do pracy.
Mikropale – realizacja
Geodeta, na zlecenie Zamawiającego, wytyczył nam osie wszystkich mikropali. Zjechaliśmy do wykopu i przystąpiliśmy do pracy. Tu warto nadmienić, iż byliśmy podczas pogrążania wykopu, dzięki czemu mogliśmy “wymusić” taki zjazd, jaki dokładnie potrzebujemy. Z poziomu dna wykopu wywierciliśmy wszystkie z 16 zaprojektowanych przez nas mikropali. Mikropale zwieńczyliśmy płytkami oporowymi na odpowiedniej rzędnej. Całość prac wykonaliśmy w 2 dni. Wydaliśmy Zamawiającemu terminy, w jakich może wykonać kolejne etapy Inwestycji i w dobrych humorach wróciliśmy na Śląsk. Bardzo lubimy tematy rangi tych mniejszych, gdyż jest to wspaniała odskocznia od długich, czasochłonnych budów. Zapraszamy do kontaktu.