Mikropale w parku – Chorzów / Świętochłowice
Mikropale w parku pomiędzy Chorzowem, a Świętochłowicami to drobna budowa, w której wsparliśmy jej Wykonawcę. Budowa na swój sposób bardzo nietypowa, gdyż nie dość, że w parku, to jeszcze na styku dwóch miast. Nie mniej, na Górnym Śląsku takie sytuacje bywają nader często, gdyż ciężko czasem wskazać dokładną granicę pomiędzy kolejnymi, dużymi miastami. Nie mniej, temat wydał nam się bardzo ciekawy ze względu na utrudnienia lokalizacyjne. Inaczej się wykonuje prace na dużym, ogrodzonym placu budowy, a inaczej na terenie rekreacyjnym. Przy doborze technologii decydujące były dwa czynniki – poruszanie się oraz czystość. Ze względu na to, że kolejne stanowiska mikropalowe były od siebie bardzo oddalone, toteż dobraliśmy sprzęt na podwoziu kołowym. Energię elektryczną do pomp i mieszalników pozyskiwaliśmy z agregatu. Co ciekawe – zaczyn cementowy mieszaliśmy… bezpośrednio na samochodzie ciężarowym. Dzięki temu czas zaoszczędzony na załadunku oraz rozładunku wykorzystaliśmy na pracę.
Mikropale w parku – rozwiązania techniczno-sprzętowe
To jedna z nielicznych budów, gdzie pracowaliśmy na założeniach zawartych w projekcie pierwotnym i nie optymalizowaliśmy rozwiązania. Zwyczajnie, zakres był zbyt mały, a termin zbyt szybki by było to warte zachodu. Dobraliśmy jedynie sprzęt, który mógł spełnić założenia projektowe. W tym celu zdecydowaliśmy się na koparkę kołową z doczepionym masztem wiertniczym. Dysponujemy wieloma nietypowymi “gadżetami”, które na większości budów nie znajdują zastosowania, jednakże sporadycznie przypominają o sobie w nietypowych tematach. Jak już wspomnieliśmy powyżej, zaczyn cementowy mieszaliśmy bezpośrednio na samochodzie ciężarowym. Wykonaliśmy tymczasowe obarierowania by pracownik mógł pracować bezpiecznie i w taki sposób mieszaliśmy. Zaoszczędziło to czas na rozładunek, co przy przemieszczaniu się między stanowiskami na odległość ponad 200 metrów robiło dużą różnicę. Dodatkowo, na każdym etapie dbaliśmy o czystość w miejscu prowadzonych prac, gdyż park nie był przeznaczony do renowacji i ewentualne koszty związane z jego czyszczeniem byłyby przekazane na nas…
Użyte materiały
Mikropale wierciliśmy koronką o średnicy 175 mm, uzyskując buławę o szacunkowej średnicy 225-250 mm. Mikropale zazbroiliśmy żerdzią systemową R38/7,1, natomiast buławę uformowaliśmy z zaczynu cementowego w/c=ok. 0,5 na cemencie 32,5 R. Mikropale zakotwiliśmy na 3m w gruncie nośnym, zgodnie z założeniami projektowymi. Poniżej przedstawiamy krótką relację zdjęciową.