Pale na zakładzie produkcyjnym – Tarnowskie Góry

Pale na zakładzie produkcyjnym to kolejna z realizacji, która należała do tych z gatunku “trudne”, “nietypowe” oraz “wymagające pomysłu”. Wykonaliśmy we współpracy z firmą Geobud sp. o. o. pale pod remontowane przenośniki Kutruffa zlokalizowane na terenie zakładu zamkniętego. O ile samo wiercenie nie było czymś nietypowym, o tyle cała “otoczka” już tak. Rzeczony zakład zajmuje się naprawą składów oraz pociągów, w związku z czym pierwszą trudnością było poruszanie się pomiędzy torowiskami. Jako, że prace wykonaliśmy na terenie zakładu, toteż swoistym problemem była także wysokość samej hali. Utrudniała ona w sposób znaczący poruszanie się pomiędzy stanowiskami w których wierciliśmy pale. Przeanalizowaliśmy geologię i wywnioskowaliśmy, że niestety pale musimy wykonać w technologii betonowania ciągłego. To również stanowiło swoistą przeszkodę, gdyż w trudnych warunkach poza wiertnicą, wozidłem i minikoparką musieliśmy ulokować również pompę do betonu oraz betonowozy.  Nie mniej prace zakończyły się sukcesem.

Pale na zakładzie produkcyjnym – ilości

Wykonaliśmy łącznie 36 sztuk pali fundamentowych wierconych w technologii CFA. Pale były rozmieszczone pod podparcie 6 sztuk fundamentów. Przy czym dla czterech stóp wykonaliśmy po 4 pale, natomiast dla dwóch stóp wywierciliśmy po 10 pali. Swoistą trudnością było to, że pale były rozmieszczone bardzo blisko siebie, co zarówno wymuszało konieczność stałego usuwania urobku, jak i etapowanie prac.

Pale zazbroiliśmy odcinkowymi koszami zbrojeniowymi. Ze względu na niedużą ilość dostępnej przestrzeni kosze zbrojeniowe umieszczaliśmy w palach w sposób ręczny. Odmierzaliśmy poziom głowicy oraz zbrojenia pali od istniejącej posadzki, co na przekór było pewnym ułatwieniem. Jako, że pale wykonywaliśmy w otworach w posadzce, toteż poza istniejącymi torowiskami i wszelakimi elementami wyposażenia hali utrudnieniem były także same otwory. Nie mniej, przyzwyczailiśmy się do pracy na trudnym terenie, zatem i z takimi trudnościami sobie poradziliśmy. Jednakże wykonaliśmy wszystkie pale z rozbiciem na dwie mobilizacje, a tym samym umożliwiliśmy GW równoległe wykuwanie otworów. Zdemobilizowaliśmy sprzęt z budowy i udaliśmy się na zasłużoną… przerwę świąteczną.

2017
Rok założenia
203
Wykonanych projektów
78
Zrealizowane budowy