Wzmocnienie gruntu pod obiekty przemysłowe

Zaprojektowaliśmy oraz wykonaliśmy wzmocnienie gruntu pod obiektami przemysłowymi na terenie EC Częstochowa. O szczegółach opracowania Projektu Technologicznego mogą Państwo przeczytać <tutaj>. Odbyliśmy wizję lokalną na budowie, gdzie poczyniliśmy wszelkie niezbędne ustalenia. Uważamy, iż nie można zrealizować prawidłowo budowy bez uprzedniego zobaczenia placu budowy. Dzięki temu eliminujemy wiele przeszkód i utrudnień jeszcze przed mobilizacją sprzętu ciężkiego na budowę, czy dokonywaniem zamówień materiałów. Byliśmy w stanie nawet określić ilość możliwych do wykonania kolumn w ciągu jednej zmiany roboczej przy zastosowania pompy do betonu o danym zasięgu bez jej przestawiania. Jak już pisaliśmy, w ramach tejże Inwestycji współpracowaliśmy z firmą Mostostal Zabrze – Konstrukcje Przemysłowe. Określamy tą współpracę jako wzorową i liczymy na kolejną.

Wzmocnienie gruntu kolumnami betonowymi – sposób i kolejność wykonania

Zwieźliśmy sprzęt oraz osprzęt niezbędny do wykonania zadania oraz wygrodziliśmy miejsce, gdzie został on złożony. Zastaliśmy wzorcowo wykonaną platformę roboczą z tłucznia i klińca stabilizowanego mechanicznie – praca na takim podłożu do czysta przyjemność. Uzbroiliśmy koparkę w osprzęt dodatkowy (wiertło, mechanizm obrotowy, uchwyt, adapter), a już następnego dnia, skoro świt przystąpiliśmy do wiercenia. Rozpoczęliśmy pracę od kolumn wierconych pod fundament obiektu filtrów workowych oraz fundament budynku elektrycznego, gdyż takie też było życzenie Zamawiającego. Ze względu na to, że musieliśmy część kolumn rozmieścić w układzie podwójnym (a w jednym przypadku nawet potrójnym) toteż prace prowadziliśmy tak, by pierwszego dnia wykonać po jednej z kolumn w układzie podwójnym. Wierciliśmy, ze względu na wysoki poziom ZWG oraz obecność gruntów niespoistych, z równoczesnym betonowaniem kolumn. Zatem prędkość wykonania zadania zależała nie tylko od “naszych” możliwości sprzętowych, ale też od ciągłości dostaw mieszanki betonowej.

Trudności wykonawcze

Napotkaliśmy szereg nieprzewidywalnych trudności podczas realizowania tegoż zadania. Jedną z nich była niespodziewana awaria węzła betoniarskiego, która, ze względu na specyfikę wiercenia, skutecznie zatrzymała prace związane z naszym zakresem. Napotkaliśmy także szereg kolizji podziemnych, które, wespół z firmą zajmującą się robotami ziemnymi musieliśmy usunąć. Wyciągaliśmy na wiertle różne utwory, od organicznych, po… odpady budowlane i wulkanizacyjne. Pomimo powyższych jesteśmy bardzo zadowoleni z czasu w jakim wykonaliśmy powierzony nam zakres prac.

 

2017
Rok założenia
203
Wykonanych projektów
78
Zrealizowane budowy