Iniektowanie posadzki – Szczyrk

Iniektowanie posadzki, a w zasadzie pustek pod posadzką to kolejny temat projektowo-wykonawczy jaki zrealizowaliśmy. Jest to też kolejny temat, który prowadzi do zakończenia słynnej budowy Centrum Kongresów i Rekreacji “Orle Gniazdo” w Szczyrku. Ostatnio byliśmy na tej budowie pod koniec zeszłego roku, zatem pozytywnie zaskoczyliśmy się jak sprawnie prace postępują. Nie mniej, zmierzajmy do meritum. Otrzymaliśmy zgłoszenie, że GW wykonał odkrywki pod posadzką w pomieszczeniach technicznych. To co zastał wzbudziło jego obawy, a mianowicie, występowały ciągłe pustki na grubość od 10 do 30 cm. Można by było rozważył możliwość całkowitego skucia posadzki, wykonania nowej podbudowy oraz nowej posadzki. Nie mniej, nie rozwiązywałoby to podstawowego problemu jakim było to, że skoro pustki pojawiły się raz, to mogą się pojawić kolejny raz. W związku z tym zdecydowaliśmy się na iniekcję ciśnieniową zaczynem cementowym. Ponadto dodatkowo wykonaliśmy kilka mikropali iniekcyjnych pod zaprojektowanymi ścianami.

Iniektowanie posadzki – roboty przygotowawcze

Pracę naturalnie zaczęliśmy od wizji lokalnej i spisania umowy. Następnym krokiem było zaprojektowanie rozwiązania. Uzgodniliśmy z Zamawiającym gdzie będą wykonane nowoprojektowane ściany i pod nimi dobraliśmy mikropale iniekcyjne. Co ciekawe, ze względu na występujące pustki pod posadzką poza uformowaniem buławy mikropali w gruncie poprzez ich wykonanie rozpoczęliśmy iniekcję przestrzeni podposadzkowej. Zasadniczą iniekcję przeprowadzaliśmy przez przewody oraz rurki iniekcyjne. Zaprojektowaliśmy łącznie 64 otwory w stałych rozstawach oraz układach mijankowych. Na etapie realizacji musieliśmy część z nich poprzesuwać ze względu na występujące kolizje z sieciami (np. kanalizacyjną), o których nie wiedzieliśmy na etapie realizacji. Starannie je rozmierzyliśmy na budowie i przystąpiliśmy do ich wiercenia. Otwory do iniektowania posadzek wierciliśmy wiertarkami udarowymi, natomiast otwory pod wykonanie mikropali wierciliśmy wiertnicą, jako otwory rdzeniowe. Po pracach przygotowawczych przystąpiliśmy do prac zasadniczych.

Roboty zasadnicze

W pierwszym kroku osadziliśmy rurki iniekcyjne w posadzce, przez które będziemy podawać zaczyn cementowy. Rurki wypuściliśmy ponad poziom posadzki na około 30-50 cm. Górne lico rurki było gwintowane, co umożliwia przykręcenie przewodów iniekcyjnych. Miejsce osadzenia rurki w płycie posadzkowej starannie uszczelniliśmy żywicą dwuskładnikową (kotwą chemiczną). Jak wspomnieliśmy, w pierwszym kroku wykonaliśmy mikropale iniekcyjne, a później iniekcję. Prace były niezwykle mozolne ze względu na dużą ilość zaczynu cementowego, który wpompowaliśmy, a przed jego pompowaniem naturalnie musieliśmy go wymieszać. Łącznie wpompowaliśmy około 110 palet, co da trzech niewielkich pomieszczeń jest dość dużą liczbą. Jeżeli borykasz się z podobnymi problemami na swojej budowie, zwłaszcza związanej z przebudową lub zmianą sposobu użytkowania, zachęcamy do kontaktu.

2017
Rok założenia
203
Wykonanych projektów
78
Zrealizowane budowy