Wypełnienie pustek pod posadzką

Wypełnienie pustek pod posadzką to kolejna nasza realizacja w ujęciu kompleksowym wraz z projektem. Jest to także zarówno kolejna realizacja na budowie nazywanej Orlim Gniazdem w Szczyrku, jak i kolejna okazja współpracy z firmą BPBP S.A. Otrzymaliśmy zgłoszenie, że po wykonaniu odkrywek “posadzka wisi w powietrzu”. GW zapytał się nas co można z tym zrobić i tu zaproponowaliśmy iniekcję ciśnieniową zaczynem cementowym. Owszem, można by rozebrać całą posadzkę, nadsypać i wykonać ją od nowa. Nie mniej, nie rozwiązywałoby to problemu, gdyż w dalszym ciągu mogłoby dochodzić do podpłukiwania gruntu pod płytą. Podejrzewaliśmy uszkodzenie starych drenaży lub sieci wodociągowej. Co bądź, zaproponowaliśmy iniekcję ciśnieniową, a pod realizowanymi ścianami mikropale iniekcyjne. Opracowaliśmy niezbędne projekty, przygotowaliśmy także wymagane dokumenty, po czym zmobilizowaliśmy się na budowę i przystąpiliśmy do pracy.

Wypełnienie pustek pod posadzką – rozwiązania sprzętowe

W pierwszym kroku rozmierzyliśmy wszystkie zaprojektowane przez nasz dział projektowy mikropale iniekcyjne oraz miejsca prowadzenia iniekcji. Następnie wykonaliśmy otwory rdzeniowe przez posadzkę oraz przewierty pod osadzenie rurek iniekcyjnych. Wszystkie miejsca przewiertów starannie oczyściliśmy, a następnie wkleiliśmy rurki iniekcyjne na kotwach chemicznych. Zastosowaliśmy rurki iniekcyjne stalowe, średnicy 1/2 cala, gwintowane w górnej części. Ich gwintowanie było konieczne w celu podłączenia się z przewodami iniekcyjnymi. Przygotowaliśmy także cały zestaw do iniekcji, na który składał się kolektor oraz przewody rozprowadzające. Co prawda przygotowani byliśmy na równoczesną iniekcję 6 rurek, nie mniej docelowo równocześnie iniektowaliśmy 3 sąsiednie otwory. By przyśpieszyć proces realizacyjny przywieźliśmy dwa zestawy mieszalników. Pewną trudnością było to, że na tym etapie budowy wiele prac wykonywane jest równolegle, zatem cement musieliśmy dostarczać praktycznie codziennie, by nie zajmować zbyt dużo miejsca na placu budowy.

Rozwiązania techniczno-materiałowe

Mikropale iniekcyjne wykonaliśmy jako wbijane udarowo. Żerdzie, przez które podawaliśmy zaczyn cementowy uprzednio przygotowaliśmy poprzez ich perforowanie. Po ich wbiciu tak długo pompowaliśmy zaczyn cementowy, aż pojawiła się wypływka w sąsiednich rurkach iniekcyjnych, które na swój sposób pełniły funkcję otworów odpowietrzających. W 11 sztuk krótkich mikropali wpompowaliśmy około 28 000 litrów zaczynu cementowego. Następnie przystąpiliśmy do iniekcji posadzki. Tu również pompowaliśmy zaczyn cementowy (w/c ok. 0,5, cement 32,5R) tak długo, aż pojawiła się wypływka. Zaczyn pompowaliśmy pod ciśnieniem około 20 bar. Tu odnotowaliśmy ogromne zużycie zaczynu – łącznie wpompowaliśmy aż 154 500 litrów. Przeliczając na palety cementu zużyliśmy jego około 110 palet. Są to duże ilości, jednakże bezpieczeństwo użytkowania obiektu jest bezcenne. Zachęcamy do zapoznania się z krótką galerią zdjęciową oraz innymi naszymi realizacjami.

2017
Rok założenia
203
Wykonanych projektów
78
Zrealizowane budowy