Wzmocnienie kolumnami betonowymi fundamentów

Wykonaliśmy wzmocnienie kolumnami betonowymi fundamentów wespół z zaprzyjaźnioną firmą budowlaną z którą współpracujemy. Opracowaliśmy także Projekt Technologiczny na potrzeby realizacji tej Inwestycji, o którym mogą Państwo przeczytać <kliknij tutaj>. Odbyliśmy także wizję lokalną przed przystąpieniem do prac projektowych oraz wykonawczych. Dzięki temu od razu mogliśmy dobrać technologię i sprzęt odpowiedni do warunków terenowych. Zauważyliśmy także, że rozbudowywany obiekt znajduje się na wysokim nasypie, a w związku z tym prawdopodobieństwo natrafienia na wodę gruntową podczas wiercenia było znikome. Poniżej znajduje się droga powiatowa oraz liczne zabudowania. Dojazd na działkę jest niezwykle stromy jak na zabudowę śródmiejską, ale umożliwiał bezpieczną mobilizację sprzętu.

Wzmocnienie kolumnami betonowymi – roboty przygotowawcze

Przyjechaliśmy na budowę w okolicach godzin południowych by wykonać niezbędne roboty przygotowawcze i rozpocząć wiercenie skoro świt dnia następnego. Podjęliśmy dobrą decyzję, gdyż musieliśmy przygotować zjazd do wykopu – nie był on w naszym zakresie, jednakże ze względu na dobrą współpracę wykonaliśmy go. Wytyczyliśmy także osie kolejnych kolumn betonowych odmierzając ich osie od osi głównych części rozbudowywanej. Generalny Wykonawca wykonał odkrywki fundamentów istniejących do których mieliśmy się dowiązać. Wykonaliśmy także próbny odwiert by sprawdzić, czy będzie konieczne zakładanie adaptera, czy jednak otwory będą stateczne na czas betonowania. Na szczęście potwierdziliśmy nasze przypuszczenia – otwory były stateczne. Zatem zabezpieczyliśmy wykop i z niecierpliwością oczekiwaliśmy dnia następnego.

Wykonanie kolumn betonowych

Prace rozpoczęliśmy skoro świt – szczęśliwie w momencie rozpoczęcia przez nas wiercenia opady śniegu ustały. Wytyczyliśmy osie kolumn i przystąpiliśmy do wiercenia. Wiercenie postępowało nieco żmudnie ze względu na bardzo dobre zagęszczenie nasypów, jednakże sukcesywnie wykonywaliśmy kolumnę za kolumną. W momencie przyjazdu mieszanki betonowej (ok. 13:00) mieliśmy wywiercone wszystkie otwory. Zarówno mieszankę betonową, jak i później zbrojenie kolumn wykonywaliśmy z zastosowaniem niwelatora laserowego. Dzięki temu otrzymaliśmy bardzo wysoką dokładność wykonania, a Generalny Wykonawca nie musiał wykonywać dodatkowych zabiegów po naszej pracy. Konieczność kucia nadmiaru mieszanki betonowej jest niezwykle uciążliwa, nie wspominając o konieczności dospawywania zbrojenia kolumn które mogłoby być za krótkie, jednakże takie roboty nie występują na naszych budowach. W ten sposób wykonaliśmy w ciągu jednego dnia wszystkie planowane 13 szt. kolumn betonowych.

2017
Rok założenia
203
Wykonanych projektów
78
Zrealizowane budowy