Palowanie na kopalni – KWK Knurów-Szczygłowice

Palowanie na kopalni KWK Knurów-Szczygłowice to nasz kolejny temat wykonywany kompleksowo w zakresie projektowo-wykonawczym. Takie tematy lubimy najbardziej, gdyż wtedy czujemy pewność poprawności i zasadności wdrażanych rozwiązań. Temat jest też o tyle nietypowy, gdyż od momentu uzgadniania tematu i docelowej oferty końcowej do momentu realizacji minęło ponad pół roku, co nie często nam się zdarza. O wiele częściej otrzymujemy zapytanie, a maksymalnie do miesiąca pojawiamy się na budowie. Nie mniej, zdarza nam się wracać i odświeżać tematy i to jest jeden z takich tematów. Otrzymaliśmy ostateczne materiały do projektowania i rozpoczęliśmy pracę.

Pierwotnie Projektanci dobrali większą ilość pali, jednakże zoptymalizowaliśmy i zmniejszyliśmy ich ilość o 1/3. Dobraliśmy także korzystniejsze lokaty dla wykonywanych pali, co co prawda powodowało ich większe wytężenie, jednakże niosło za sobą inne korzyści. Ominęliśmy w ten sposób zarówno efekt zginania pali, jak i znacząco odciążyliśmy zbrojenie oczepów.

Palowanie na kopalni – rozwiązania

Zaprojektowaliśmy posadowienie fundamentów poprzez pale fundamentowe wiercone, wiercone świdrem ciągłym. Wykonaliśmy model obliczeniowy w programie numerycznym bazującym na Metodzie Elementów Skończonych. Zdefiniowaliśmy fundament żelbetowy, przyłożyliśmy obciążenia wskazane przez Projektanta Silosu, po czym zamodelowaliśmy pale fundamentowe. W ten sposób obliczyliśmy reakcje na pale oraz osiadania fundamentu. Następnie w oddzielnym programie dobraliśmy długości, średnice oraz zbrojenia pali, po czym wróciliśmy do modelu numerycznego i skorygowaliśmy go o obliczone założenia. Następnie przenieśliśmy obliczenia w część opisową oraz opracowaliśmy niezbędne rysunki. Mając gotowy projekt mogliśmy się przygotowywać do realizacji.

Prace na budowie

Przed mobilizacją sprzętu odbyliśmy wizję lokalną by ocenić możliwość dojazdu maszyn i sprzętu. Przede wszystkim chcieliśmy jednak sprawdzić, czy na trasie dojazdu nie pojawiają się przeszkody terenowe, które uniemożliwiałyby przyjazd danego sprzętu. Zdarza się, zwłaszcza na terenach przemysłowych, że jesteśmy zmuszeni korzystać z mniejszych sprzętów. Także zamawiając mieszankę betonową pytamy się o gabaryty pomp oraz betonowozów. W tym przypadku na szczęście jedynym utrudnieniem było przygotowanie drogi dojazdowej przez zwały węgla, jednakże to już było zmartwienie Generalnego Wykonawcy. O realizacji mogą Państwo przeczytać <tutaj>. Zachęcamy do kontaktu. Naszym atutem jest to, że mamy świadomość że budowa to nie tylko prace zasadnicze, ale szereg prac przygotowawczych, w tym formalnych.

2017
Rok założenia
203
Wykonanych projektów
78
Zrealizowane budowy