Odcinkowe zabezpieczenie wykopów – Rybnik

Odcinkowe zabezpieczenie wykopów to kolejna realizacja, którą wykonaliśmy we współpracy z firmą MIKO-TECH Sp.z  o. o.  z Łazisk Górnych. Tym razem wykonaliśmy zabezpieczenie wykopów w formie ścianki typu berlińskiego na terenie Oczyszczalni Ścieków w Rybniku. Odbyliśmy wizję lokalną jeszcze przed wysłaniem oferty by mieć już pomysł na wykonanie prac, zwłaszcza pod kątem sprzętowym. Dla tak drobnego tematu jak 7,5 metra bieżącego zabezpieczenia wykopów najistotniejsze jest dobre zaplanowanie transportu. Ponadto, widzieliśmy na wizji, że miejsca na wykonanie prac jest niewiele. To także determinowało konieczność zastosowania mniejszego, mobilniejszego sprzętu. W związku z tym, po spisaniu zlecenia przystąpiliśmy do pracy. Przekazaliśmy niezbędne wytyczne w zakresie geometrii, geologii oraz przeznaczenia naszemu działu projektowemu, który to przeliczył rozwiązanie. Wystarczająca ze względu na stateczność byłaby ścianka w układzie wspornikowym.

Odcinkowe zabezpieczenie wykopów – rozwiązania

Zaprojektowaliśmy ściankę typu berlińskiego w układzie wspornikowym. Obliczyliśmy, że stateczność zapewnimy stosując 6-metrowe profile o przekroju HEB180 na odcinkach głównych oraz HEB140 w narożniku oraz dla słupka skrajnego. Profili osadziliśmy w palach wierconych średnicy 400 mm. Warto nadmienić, że wygodniej byłoby osadzać HEB180 w palach o większej średnicy, jednakże tu ograniczeniem było zastosowanie mniejszego sprzętu. Ze względu na występujące warunki gruntowe (w większości piaski) musieliśmy mieszankę betonową podawać bezpośrednio przez świder. W związku z tym sam ciężar własny świdra oraz mieszanki betonowej był tak duży, że zwiększenie średnicy byłoby niemożliwe. Nie mniej, nasi pracownicy cechują się starannością oraz precyzją podczas wykonywanych prac, zatem nie było problemu z włożeniem zbrojenia do pali. Następnie wykonywaliśmy wykopy etapowo, a w przestrzeń międzyprofilową zakładaliśmy opinkę drewnianą. Opinkę zakładaliśmy od spodu, odcinkowo. Grunt za ścianką uzupełnialiśmy gruntem pozyskanym z wykopu, tj. piaskiem. Od strony istniejącego kanału dodatkowo zamuliliśmy zasypkę.

Rozwiązania ilościowo-materiałowe

Osadziliśmy łącznie 4 profile HEB180 oraz 2 profile HEB140, wszystkie wykonane w stali S355. W przestrzeni między profilowej zabudowaliśmy około 15 m2 opinki drewnianej. Długość łączna zabezpieczenia wykopów w rzucie wyniosła 7,5m. Nie jest to duża realizacja, nie mniej, mniejsze budowy też doceniamy, a często się w nich specjalizujemy dysponując własną flotą transportową oraz bardzo sprawnie działający dział ofertowania, projektowania oraz dział przygotowania produkcji. Zachęcamy do przesyłania zapytań.

2017
Rok założenia
203
Wykonanych projektów
78
Zrealizowane budowy