Mikropale w hali – opis ogólny

Wykonaliśmy mikropale w hali oraz fundamenty żelbetowe jako posadowienie maszyn przemysłowych, tj. wtryskarki, żurawia oraz robota przemysłowego. Na zewnątrz wykonaliśmy także fundament pod agregat. Jest to kolejna z naszych realizacji, gdzie kompleksowo podeszliśmy do tematu, począwszy od rozbiórek, na żelbetach kończąc. O samej realizacji mogą Państwo przeczytać <tutaj>. Zacznijmy od początku. Otrzymaliśmy zapytanie dotyczące kompleksowego wykonania prac. Dla naszych Inwestorów takie postępowanie jest najwygodniejsze, gdyż pomija się wtedy uciążliwą koordynację kilku firm wykonawczych. Jako, że świadczymy zarówno usługi geotechniczne, jak i wykonujemy prostsze roboty żelbetowe, toteż temat nas zaciekawił. Kolejnym wymogiem przed jakim nas postawiono to ścisły termin wykonania, związany z wcześniej umówionym montażem żurawia oraz dostawą maszyn. Jako, że w geotechnice przywykliśmy do dopisku w mailu “Termin realizacji – od zaraz” toteż i z tym tematem sobie poradzimy. I tak też się stało.

Prace przygotowawcze

Prace rozpoczęliśmy od demontażu istniejącej posadzki. W tym celu nieszablonowo zrezygnowaliśmy z tradycyjnego kucia na rzecz nacięcia posadzki na prostokąty o wymiarach około 2*1 m. Jako, że mieliśmy także w zakresie utylizację urobku z kucia to sam jego załadunek oraz wywóz przebiegły niezwykle sprawnie. Dodatkowo pozyskaliśmy wiele płyt żelbetowych, które z pewnością wcześniej lub później wykorzystamy np. do wykonania dróg dojazdowych lub utwardzenia miejsca rozstawienia pompy do betonu. Zaoszczędziliśmy także zarówno sporo czasu, jak i przede wszystkim wiele wiele hałasu użytkownikom hali. Równolegle do prac rozbiórkowych opracowaliśmy także projekt technologiczny dostosowując tym samym technologię wykonania mikropali do naszych możliwości sprzętowych.

Mikropale w hali – rozwiązania

Zaprojektowaliśmy mikropale iniekcyjne w systemie samowiercącym o średnicy wiercenia, tj. średnicy koronki równej 150 mm. Jako zbrojenie dobraliśmy żerdzie systemowe prod. ARCO o średnicy zewnętrznej 51 mm oraz grubości ścianki 7,1 mm. Notabene, z tych żerdzi korzystamy najczęściej, zarówno w tematach związanych z mikropalami, jak i kotwieniem obudów wykopu. Co bądź, wywierciliśmy wszystkie wymagane 8 sztuk mikropali (długości 6,0 m każdy) w przeciągu jednej zmiany roboczej. Żerdzie docięliśmy do zaprojektowanych rzędnych, a koronę mikropali zwieńczyliśmy nakrętkami oraz płytkami oporowymi.

Po mikropalach naturalnie wykonaliśmy betony podkładowe, następnie izolacje przeciwwodne, kolejno zazbroiliśmy i umieściliśmy pomiędzy zbrojeniem elementy dodatkowe, aż w końcu zabetonowaliśmy fundamenty. Naturalnie, jako że fundamenty wykonywaliśmy kompleksowo, to uprzednio wykonaliśmy instalację uziemiającą, przepuściliśmy Arot-a pod zasilanie żurawia, wykonaliśmy dylatacje oraz osadzilismy zestaw kotwiący żurawia. W tym przypadku funkcję deskowania pełniły krawędzie wyciętej posadzki. Całość płyt zatarliśmy na gładko pod żywicę, którą wykonamy w późniejszym czasie. Po całym obwodzie wykonaliśmy także fazowanie uzupełnione Sika-Flexem. Zarówno o tej, jak i innych realizacjach mogą Państwo przeczytać w dziale “Budowy“.

2017
Rok założenia
203
Wykonanych projektów
78
Zrealizowane budowy