Głęboki wykop – Bielsko-Biała

Kolejny głęboki wykop jaki realizowaliśmy to zabezpieczenie wykopów z trzech stron na potrzeby budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Zaprojektowaliśmy odcinkowe zabezpieczenie wykopów wykorzystując palisadę wierconą kotwioną mikropalami kotwiącymi. Wybraliśmy palisadę ze względu na duże obciążenia naziomu oraz potrzebę zapewnienia szczelności obudowy. Spodziewaliśmy się po przeanalizowaniu geologii znacznych sączeń, zatem zastosowanie obudowy w formie ścianki typu berlińskiego na wejściu wykluczyliśmy. Wykluczyliśmy także grodzice stalowe z jednego, najważniejszego powodu – w większości obudowa pełniła także funkcję szalunku ścian podziemia. W związku z czym najrozsądniejsza była palisada wiercona. Ze względu na dużą głębokość, która mierząc od poziomu góry oczepu osiągała około 6 metrów, obliczyliśmy, że kotwienia są konieczne. Zabezpieczenie zaprojektowaliśmy ze trzech stron realizowanego budynku – z “czwartej strony”, od wjazdu, wykop rozkopem już był możliwy. Roboczo nazwaliśmy odcinki następująco:

  • od strony szkoły;
  • na przeciwko stadionu;
  • od strony pubu oraz budynku

Zatem mogą Państwo zauważyć w jak ścisłej zabudowie miejskiej pracowaliśmy.

Głęboki wykop w centrum miasta

Największym wyznaniem z jakim się zmierzyliśmy była logistyka. Wykonaliśmy obudowę wykopu w ścisłej zabudowie, przy drodze jednokierunkowej, ponadto przy szkole podstawowej. W największej mierze ratowało nas to, że większość prac wykonaliśmy w okresie wakacyjnym. Nie mniej, była to największa uciążliwość, gdyż na przykład do ciasnych, nierównych działek jesteśmy aż nadto przyzwyczajeni. Swoistym problemem była też pogoda na etapie kotwienia. W dnie wykopów wstępnych występowały liczne przewarstwienia glin oraz rumoszów gliniastych, a zatem łatwo sobie wyobrazić co działo się po dwóch dniach opadów. Same opady również utrudniały proces mieszania zaczynu cementowego do mikropali kotwiących. Nie mniej, podołaliśmy zadaniu. Na swój sposób Inwestycja była podobna <do tej>, nie mniej w tym wypadku wykop był znacznie głębszy, a i obudowa była przyległa do ścian budynku.

Wdrożone rozwiązania

Do zabezpieczenia wykopu zastosowaliśmy palisadę zbudowaną z pali wierconych. W zależności od odcinka pale oscylowały w zakresie długości 6,0 do 10,0 m. Również, w zależności od odcinka różnicowaliśmy długości mikropali kotwiących, od 10,0 do 17,0m, a nawet ilość rzędów. Najważniejszym założeniem było to, by mikropale kotwiące były zaprojektowane na takich wysokościach, by móc zdjąć kleszcze po zabetonowaniu danego etapu (fundamentów lub stropu). Co ciekawe, kleszcze, które zdjęliśmy po zabetonowaniu płyty fundamentowej od razu wywieźliśmy i zamontowaliśmy na innej budowie w Bielsku-Białej. Jeżeli potrzebujesz pomocy z głębokim wykopem – zgłoś się do nas!

2017
Rok założenia
203
Wykonanych projektów
78
Zrealizowane budowy