Umocnienie brzegu palisadą oraz posadowienie przepustu

Wykonaliśmy umocnienie brzegu palisadą wierconą, zabezpieczenie budynku istniejącego oraz posadowienie pośrednie przepustu w Lipniku w Bielsku-Białej. Prace zrealizowaliśmy w ramach zlecenia na opracowanie projektu oraz wykonastwo powierzonego zakresu z firmą STARBUD. O tym w jaki sposób zrealizowaliśmy projekt technologiczny posadowienia pośredniego oraz umocnienia brzegów palisadą mogą Państwo przeczytać <kliknij tutaj>. Po sporządzeniu Projektu Technologicznego i odbyciu kilku wizji lokalnych przystąpiliśmy do mobilizacji sprzętu oraz zwiezienia materiału na budowę. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca zarówno sprzęt, jak i materiał zwoziliśmy “na raty”. Mogliśmy sobie pozwolić na takie działanie ze względu na fakt, że budowa była zlokalizowana bardzo blisko naszej bazy sprzętowej. Po mobilizacji rozpoczęliśmy wykonanie powierzonego nam zakres prac.

Posadowienie przepustu oraz płaszcza żelbetowego

Prace budowlane rozpoczęliśmy od wywiercenia pali fundamentowych pod posadowienie płaszcza oraz przepustu żelbetowego. Część z wykonanych pali fundamentowych pełniły także funkcję tymczasowego zabezpieczenia budynku istniejącego na czas realizacji prac. Wykonaliśmy pale fundamentowe o zmiennej wysokości, jednakże każdorazowo wwierciliśmy się w warstwę skalną. Zakotwienie pala w warstwie skalnej jest niezwykle korzystne i ma ogromny wpływ na jego nośność. Pale wierciliśmy przy zastosowaniu koparki gąsienicowej uzbrojonej w mechanizm wiertniczy oraz wiertło z koronką do skał. Zbrojenie pali wykonaliśmy z profili stalowych, które umieszczaliśmy poprzez ich włożenie do otworu wypełnionego mieszanką betonową. Profile umieszczaliśmy poprzez ich podwieszenie zawiesiami łańcuchowymi do uprzednio wypalonych otworów w profilach, same zawiesia zaś podwieszaliśmy do haka przy ramieniu koparki.

Umocnienie brzegu palisadą

Wykonaliśmy pale fundamentowe pod posadowienie przepustu oraz płaszcza żelbetowego po czym przystąpiliśmy do wiercenia palisady wierconej. Palisadę wierciliśmy stosując lekki, mobilny sprzęt, przeznaczony do pracy w trudnych warunkach i o bardzo ograniczonej powierzchni. Praca w trudnych warunkach o bardzo małej powierzchni platformy roboczej, wymagająca zwrotnego sprzętu i indywidualnego podejścia to nasza specjalność. Mikropale o średnicy 200mm wierciliśmy stosując zawiertkę do skał. Wszystkie mikropale zazbroiliśmy rurą stalową RO 61 x 4,2, którą to, ze względu na jej nieduży ciężar, umieszczaliśmy ręcznie w palu. Ze względu na nieduży rozstaw kolejnych mikropali tworzących palisadę każdorazowo mogliśmy wiercić maksymalnie co drugiego mikropala.

2017
Rok założenia
203
Wykonanych projektów
78
Zrealizowane budowy